“Нас надзвичайно дивують думки місцевих чиновників, таких, наприклад, як в Броварах і в Українці, стосовно того, що закон буцімто не зобов`язує проводити закупівлі Prozorro підзвітно та ефективно” – Максим Нефьодов, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі.

ТК: В Українці та в Броварах місцева влада стверджує, що діє по закону, коли не впроваджує допорогові закупівлі Prozorro

 Так, закон розрізняє надпорогові закупівлі, які регулюються на національному рівні, і допорогові, які в рамках децетралізації віддані місцевим органам влади. Але те, що вас не змушують щось робити, не тримають в оковах, це аж ніяк не означає, що вам дають карт-бланш, щоб все робити втаємничено, робити так, щоб про це не знала громада, адже ви витрачаєте її кошти. Тому ми дуже закликаємо, і мотивуємо, і просимо всіх ефективних державних службовців як на національному рівні, так і в держкомпаніях, так і в місцевих органах влади приймати власні положення про електронні закупівлі і приймати регламент, згідно якого закупівлі, починаючи з трьох, п`яти чи десяти тисяч гривень, будуть проводитися в електронному форматі. Мова йде не про те, що ми якимось чином хочемо змусити людей проводити тендери так чи інакше, а про те, що кожен громадянин України має право знати, яким чином витрачаються його податки. І я впевнений, що громади Броварів і Українки теж заслуговують на це. Більше того, система навіть в пілотній експлуатації дає близько 15% економії від бюджетів. Це означає, що ви отримуєте більше товарів, робіт і послуг, або ви зможете замовити їх ліпшої якості, або ви зможете залишити ці кошти в бюджеті і, наприклад, знизити податки на місцевому рівні, або використати ці кошти для підвищення соціальних стандартів. Небажання робити це, як мінімум, виглядає підозріло. Хіба ми, як державні службовці, які служать народу України, не маємо використовувати кожну можливість, аби ощадливо використовувати кошти, аби зробити більше для тих людей, які, власне, вибрали і призначили нас у владу?

Ми зробили найбільшу в історії України кампанію по навчанню державних службовців новому законодавству і підготували всі інструменти, якими може скористатися кожен, не сходячи з власного дивану в прямому сенсі слова. Працює онлайн-курс навчання новому законодавству на сайті Prometheus, на ньому зареєструвалися вже близько 7 тисяч людей, 1300 вже отримали сертифікати про те, що вони успішно здали іспити. Цей курс можна проходити вдома, проходити на роботі, проходити у вільний час. Єдине, що вам треба, це телефон, планшет або комп`ютер, і це абсолютно безкоштовно. Там читають лекції як спеціалісти міністерства, так і європейські спеціалісти, так і спеціалісти з проекту технічної допомоги ЄС тощо. Там ви можете пройти інтерактивні завдання, поставити запитання, поспілкуватися з лектором. Також працюють всі ресурси онлайн-підтримки, починаючи зі збірок законодавства на нашому сайті до відповідей на найчастіші запитання, до навіть курсів самоперевірки вас як замовника, чи правильно ви все робите. Тому побоювання, що вам доведеться їздити на навчання, ще й платне, виключені. Звичайно, ви можете користуватися послугами вчителів, але цього абсолютно не вимагається. В цьому плані ми зробили значно більше ресурсів, ніж існувало до цього, ми самі проводимо велику кількість навчальних заходів, і провели їх вже більше 250, тому будь-які побоювання такого плану абсолютно не виправдані.

Використання електронної системи для чесного замовника набагато простіше, ніж використання паперової системи, бо комп`ютер перевіряє всі дані, чи не введені літери туди, де мають стояти цифри, і не дасть вам натиснути кнопку “далі”, поки все не буде зроблено вірно. Також він автоматично самостійно формує звіти про проведення закупівлі. Вам не треба боятися, що вас перевіряє державна фінансова інспекція, вилучаючи якісь копії документів, приїжджаючи до вас в офіс, оскільки вони можуть це робити дистанційно, підключаючись до системи і так далі. Тому такого плану нарікання, вони дивні. А стосовно побоювань щодо порогу закупівлі в Українці, я ще раз повторюю: те, що держава віддає деякі повноваження на місця і знімає з вас кайдани, дає вам свободу, повноваження, дає вам додаткові ресурси і додаткову можливість змінювати місцеві податки, це аж ніяк не є індульгенцією, що після цього вам можна нічого не робити, не працювати чи, не дай боже, красти. Це навпаки підвищує рівень відповідальності влади перед своєю громадою, тому що тоді вже не можна кивати на Київ, столицю, Кабінет міністрів, Верховну Раду, що буцімто це вони заважають. Всі інструменти для ощадливого проведення закупівлі — у ваших руках. Якщо ви їх не проводите, то жодного пояснення, крім того, що ви не хочете відповідати перед своїм містом стосовно того, хто, що і як закуповує, як підписує договори і хто приймає рішення, які призводять до поганих доріг і до бідності в лікарнях, то, вибачте, ніяких тут виправдань немає.

З іншого боку, якщо ви проводите це ефективно, ви можете себе зарекомендувати як ефективні господарі, як ті, хто купили більше, як ті, хто зекономили і завдяки вашій роботі як ефективних державних менеджерів ваше місто — чи то Бровари, чи то Українка, чи то будь-яке інше місто — розквітає. Тому закликаємо вас користуватися системою Prozorro і встановлювати низькі пороги для її використання: три, п`ять, максимум десять тисяч, і, впевнений, все у вас вийде.

 

допороги

ТК: В Українці та Броварах влада рекомендує низовий поріг від 50 тисяч гривень

Немає ніякої нижньої межі, з якої можна починати здійснювати електронні закупівлі. Ви можете використовувати їх, починаючи навіть з однієї гривні. Зрозуміло, що це не є ефективним, бо проводити тендер на, наприклад, зубну щітку, є, як мінімум, недоречним. Але ми бачимо по системі, що у великих містах, вже починаючи від трьох тисяч гривень, в райцентрах — від п`яти — десяти тисяч гривень, є суттєва конкуренція. Тому ставити пороги на товари, роботи чи послуги вище, ніж десять тисяч гривень, абсолютно не логічно. Це призводить до того, що недбалі службовці, навіть не ті, які хочуть щось вкрасти, а ті, які хочуть витрачати кошти платників податків так, як їм легше, будуть банально дробити суми на менші. Тому ми як розробники системи закликаємо встановлювати поріг не вище, ніж десять тисяч гривень на закупівлі, а в містах, які наближені до Києва, таких як Бровари й Українка, ця сума може бути три або п`ять тисяч гривень.

ТК: Чи можливі ситуації, коли виникне аварійна ситуація, і замовник не зможе оперативно провести тендер?

Система побудована таким чином, що вона максимально захищена від можливих технічних збоїв. В системі зараз працюють 10 майданчиків, а ще 13 знаходяться в стані акредитації. Якщо будь-який з них через форс-мажор, якого в нас ще не було, але теоретично може статися, ви можете перейти на будь-який іншний і закінчити свій тендер звідти. Всі майданчики взаємозамінні: коли вони акредитуються, то перевіряються на відповідність всім вимогам закону. Тому побоювання, що це не дозволить проводити закупівлі влітку, вдень чи вночі, вони абсолютно нелогічні. Більше того, система працює не як зазвичай — з 9.00 до 18.00, а дає можливість закупівельникам заводити закупівлі, наприклад, на вихідних, щоб вони починалися в робочий час, і т.д. Тому електронна система є, насправді, більш захищеною, ніж стара паперова система.

ТК: Як підвищити довіру бізнесу до системи закупівель Prozorro?

За багато років неефективного керування держава зробила дуже багато, щоб знищити довіру до себе. Будь-який бізнесмен вже “наївся” державних тендерів і точно знає з минулого, що без хабарів, без кулуарної домовленості з чиновником перемогти буває дуже важко. Нам, як менеджерам нового покоління, треба зробити дуже багато, щоб повернути довіру до себе. Як цього можна досягти? В першу чергу, абсолютною відкритістю. Ми чесно розповідаємо бізнесу, що у нас виходить, що не виходить, над чим ми працюємо; ми отримуємо зворотній зв`язок, ми виправляємо помилки, додаємо новий функціонал в систему, в закон про закупівлі, який просить бізнес. Наприклад, одним з найпоширеніших питань було те, що держава погано платить. Я точно знаю, що за останні півтора роки, за дуже невеликими виключеннями на кшталт “Автодору”, у нас немає системних затримок з оплати державним казначейством. Гроші приходять в такий самий термін, як і в приватному секторі. Але в 2011-12 роках був сформований чіткий стереотип, що держава погано платить, і без хабара ви як переможець тендеру свої кошти не отримаєте. Що можна зробити в цьому плані? Ми реалізували функцію інтеграції з державним казначейством завдяки онлайн-сервісу 007. Тепер в усіх тендерах Prozorro, які проводяться через державне казначейство, ви можете побачити посилання “подивитися оплату”, подивитися платіжку з казначейства і перевірити, були чи не були відправлені гроші з точністю до хвилини. Вам не треба вірити комусь на слово.

Те ж саме стосується і місцевої влади по виправленню власних помилок. Ми закликаємо всі місцеві органи, в тому числі в Броварах і Українці, створювати “гарячу лінію” або виділяти контактну особу, якій місцевий бізнес зможе поскаржитися або поставити питання, повідомити, що десь відбувається якась халепа. Ми дуже рекомендуємо хоча б раз на тиждень продивлятися всі тендери, які оголошуються у вас в місті комунальними підприємствами, дивитися, чи все там нормально, чи не оголосили вони, вибачте, тендер на золоті унітази чи щось абсолютно непотрібне, чи правильні там умови тендерів, і виправляти помилки заздалегідь, а не чекати того, коли спалахне скандал з корупційним присмаком. Ці дії показують, що ми насправді хочемо ефективно закуповувати, що ми насправді хочемо прозоро працювати і лише такими діями і можна повернути довіру бізнесу. А довіра бізнесу означає більшу кількість учасників закупівель, більшу конкуренцію, а більша конкуренція — це нижчі ціни і вища якість того, що закуповує держава і того, що всі ми отримуємо як громадяни.

13438892_1124361507621496_398630541635675666_n