Сайт Ні корупції опублікував матеріал “Трипільського Краю” про суди Київської області. А саме – про їх толерантність до корупціонерів.
Далі – матеріал, опублікопаний на Ні корупції

У 2014 році Президент України Петро Порошенко оголосив війну корупції. З того часу ми побачили багато корупційних скандалів. Але, окрім гучних справ, є багато інших, так би мовити, повсякденних, на базі яких можна зробити висновок про ефективність боротьби державних органів із явищем, яке багато експертів світового рівня вважають найбільшою загрозою розвитку України.

За даними Камітету виборців України, центром корупційних скандалів стала Київська область. Громадська організація (ГО) «Трипільський Край» вирішила дослідити, наскільки суди Київської області «гуманні» щодо проваджень, які мають корупційну складову.

Упродовж 2014-2016 років суди Київської області по першій інстанції розглянули 1235 кримінальних справ у категорії «Злочини у сфері службової діяльності», тобто, справ про корупцію. Ніби й не мало. Але загальна кількість вироків становить менше 10%.
діаграма % за 3 роки

Ба більше, якщо проаналізувати динаміку за 3 роки, можна побачити, що кількість вироків (червоні стовпчики) з 2014 року падає. У 2016 році кількість вироків у 2,5 рази менша, ніж у 2014.
вироки по роках
Якщо проаналізувати справи, у яких ідеться про хабар, та переглянути всі вироки – ситуація буде виглядати ще гірше. Лише 8 із 50 проаналізованих справ закінчились тим, що обвинувачуваний був реально покараний.

Всі решта закінчилися для обвинувачуваних «легким переляком» та, можливо, полегшили вагу їх гаманців.

Які ж улюблені способи «відпускати гріхи»?

Найчастіше судді обирають спосіб, коли обвинувачуваного визнають винним, але потім судді користуються своїм правом звільнити підсудного від відбування основного виду покарання.

Другий за популярністю спосіб – просто визнати невинуватим.

Найбільш винахідливі – перекваліфіковують справу про хабар на шахрайство.
справи хабар
Як же можна позбавити «хабармена» відповідальності, одночасно визнавши його винним?

Дуже просто. Розглянемо на прикладі.

Дейниченко Надія Степанівна, вже колишній начальник Управління земельних ресурсів у місті Біла Церква Київської області. Номер справи у судовому реєстрі – 1003/17105/12

Ця особа була визнана винною у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.368 КК України. А конкретно – неодноразово (і це доведено у суді) вимагала хабарі за вирішення земельних справ.

Працювала «по таксі»: наприклад, за погодження технічної документації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців – 500 грн., за погодження технічної документації громадян – 300 грн. А ще пані Дейниченко завіряла кадастрові плани, схеми розташування земельних ділянок, тощо.

Суддя Білоцерківського міськрайонного суд Київської області Протасова О. М. призначила пані Дейниченко Н. С. покарання – 5 років позбавлення волі з позбавленням на три роки права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та з позбавленням її 7 рангу державного службовця без конфіскації майна.

Але у тому ж самому вироку згідно зі ст.75 ККУ, суд постановив звільнити Надію Степанівну від відбування основного призначеного покарання з іспитом строком на 3 роки.

Що маємо у сухому залишку: вирок – є, винною – визнано. Але чи понесла хабарниця покарання? Майно – при ній, за ґратами – не сидить.

Василенко Оксана Іванівна – колишня голова Витачівської сільської ради (Обухівський район Київської області). Номер справи у судовому реєстрі – 372/4898/14-к. Розглядав Обухівський суд Київської області.

Лише за одним доведеним епізодом пані Василенко вимагала «благодійних» внесків на сотні тисяч гривень.

Вирок – визнати винною, призначити покарання, і, знову – звільнити від покарання. Без конфіскації майна.
судовий реєстр витачів
Тож, з огляду на наявний стан справ, можна зробити висновок, що реальної боротьби з корупцією майже немає. Статистика лише підтверджує те, що судова система наскрізь корумпована і де факто є лише бізнесом, де судді заробляють на індульгенціях.

Без ефективної судової реформи будь-яка боротьба з корупцією приречена на поразку.