Представниця громадськості з Українки, співзасновниця ГО «Трипільський край» Ольга Нос, стала однією з учасниць тренінгу «Ремонт доріг: прозорість і підзвітність» в м.Суми. За словами Ольги, отримані під час тренінгу знання дозволили їй зовсім по-іншому подивитися на ситуацію з ремонтів доріг. Про це вона розповіла в своєму інтерв’ю.

Як давно Ви займаєтеся аналізом та моніторингом закупівель у дорожньому секторі?

Загалом, аналізом закупівель я займаюся з серпня 2016 року. Дорогами, зокрема, з осені  минулого року, коли ми почали працювати в рамках проекту  «Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг України».

Це Ваш перший досвід участі у подібних тренінгах?

Ні, це не перший мій досвід. Але подібних тренінгів не буває забагато! Кожного разу отримуєш нові знання і підвищуєш свою кваліфікацію. Вважаю, що такі тренінги потрібно проводити на постійних засадах та залучати до них не тільки великих замовників, ГО та журналістів, а й дрібних замовників з ОТГ та невеликих населених пунктів. Потрібно розширювати аудиторію та проводити тренінги не лише в обласних центрах, а і у районах, оскільки невеликі замовники дуже потребують професіоналізації.  Я постійно спілкуюсь з тендерними комітетами в ОТГ та селах і точно знаю, що у них відсутні навіть елементарні знання про те, як правильно спланувати та провести закупівлю ремонту дороги. На мою думку, такі тренінги будуть актуальними ще, принаймні, років п’ять.

Які знання стали для Вас найбільш цікавими і корисними у нашому тренінгу? 

Насамперед, це знання про послідовність виконання ремонту дороги, починаючи від планування і проектування. Я часто зустрічала випадки, коли проект замовляють одночасно з оголошенням про закупівлю самого ремонту, або включають технагляд до договору з підрядником. Тепер, завдяки  тренінгу, я розумію всі етапи від планування ремонту до експлуатації і знаю, що так робити – неправильно. По-друге, інформація про різновиди недоліків дорожнього полотна та їх можливі причини. По-третє, цінні знання про ризики, які  можуть бути у закупівлях, та типові порушення замовників.
Загалом, цей тренінг дав мені можливість більш професійно оцінювати як процедуру закупівлі, так і якість виконаних робіт. І я вже використовую це у своїй роботі. Так, нещодавно за зверненням від громади на прохання ЗМІ, я виїжджала на моніторинг ремонту дороги у селі Гореничі Київської області. Завдяки отриманим на тренінгу знанням, я змогла виявити недоліки дорожнього покриття, побачити, що обсяг робіт за договором виконаний не повністю, а також більш якісно підготувати звернення до замовника.

Роботи з вуличного освітлення оплачені у повному обсязі. Проте, ліхтарів на вулиці ми не побачили.

Сміття не вивезене, або вивезене не у повному обсязі: частини залізобетонних конструкцій лежать обабіч дороги. Асфальтобетонне покриття буквально розсипається.

Чи допомогли тренінги покращити Вашу комунікацію з владою?

Такі тренінги однозначно позитивно впливають на співпрацю влади з громадою. Під час самого тренінгу відбувається безпосередній діалог між владою і ГО уже на професійному рівні, обговорюються типові проблеми і, головне, обидві сторони спільно знаходять шляхи їх вирішення.  Після тренінгу, представники влади усвідомлюють, що можлива співпраця та діалог, а не лише критика з боку громади. Поряд з цим влада як замовник дійсно потребує підвищення свого професійного рівня.  І завдяки тренінгам представники замовників отримують корисну інформацію та дізнаються, зокрема, про те, як їм можна уникнути ризиків при закупівлі. На своєму досвіді можу сказати, що після таких тренінгів замовники дослухаються до рекомендацій ГО по попередженню можливих ризиків при плануванні та замовленні ремонтів доріг.

Чим громадськості  можуть стати у пригоді подібні тренінги?

Насамперед, це професіоналізація. Ремонти доріг – річ складна і не всім зрозуміла. Подібні тренінги дають громадськості знання про те, як правильно контролювати якість доріг та як виявляти порушення у закупівлях. Куди звертатися у разі виявлення недоліків на дорогах. Хто і як має їх усунути. Також такі тренінги – чудовий приклад можливої співпраці з владою для покращення якості доріг. Тому що існує такий стереотип «всі замовники – крадії, вони свідомо порушують закон». А тренінги показують, що це не так, тому що часто ми бачимо не умисне порушення, а помилки, і просте звернення до замовника може їх виправити.

Крім того, подібні тренінги відкривають нові можливості для ГО, такі як:

обмін досвідом конструктивного вирішення типових проблем у дорожньому секторі на місцях;

можливість мережуватися з «тематичними» однодумцями;

спільно, а не поодинці вирішувати проблеми сектору на місцях.

Ольга Нос,

Співзасновниця громадської організації «Трипільський край»

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Тренінги з моніторингу якості та закупівель дорожніх робіт відбуваються за підтримки програми USAID «ВзаємоДія в рамках проекту CoST Ukraine «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення». Цей Проект став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу.